Σάββατο 1 Σεπτεμβρίου 2012

Παραολυμπιακοί 2012:O απολογισμός των ελληνικών συμμετοχών της 3ης μέρας

Μέτριες ήταν οι επιδόσεις των Ελλήνων αθλητών στην τρίτη μέρα των Παραολυμπιακών του Λονδίνου.

Ο Χαράλαμπος Ταϊγανίδης, κάτοχος έξι μεταλλίων στην προηγούμενη Παραολυμπιάδα, με επίδοση 24.69 περιορίστηκε στην έβδομη θέση του τελικού στα 50μ. ελεύθερο κατηγορίας S13 και πλέον στρέφει τα πλάνα του για μετάλλιο στα 100 μέτρα ύπτιο (3 Σεπτεμβρίου).

Στα ημιτελικά η Καντζά στα ημιτελικά των 200 μέτρων κατηγορίας Τ11 προκρίθηκε η Παρασκευή Καντζά. με οδηγό το Θεόδωρος Κατσονόπουλο. Με επίδοση 28.10 που αποτελεί προσωπικό ρεκόρ, η Ελληνίδα «χάλκινη» Παραολυμπιονίκης του 2004 στην Αθήνα, κατέκτησε την 3η θέση στην α` προκριματική σειρά και με τον 8ο καλύτερο χρόνο προκρίθηκε στον ημιτελικό του αγωνίσματος που θα γίνει το μεσημέρι της Κυριακής (2/9) στις 12 ώρα Ελλάδας.

Ο Κωνσταντίνος Καραούζας δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 200μ. ελεύθερο κατηγορίας S5. Με επίδοση 3:37.33 κατέκτησε την 6η θέση στη σειρά του και την 13η συνολικά με αποτέλεσμα να βρεθεί εκτός της οκτάδας του τελικού.

Την 6η θέση στον τελικό της σφαιροβολίας για την κατηγορία F54/55/56 κατέκτησε ο Ηλίας Ναλμπάντης στους Παραολυμπιακούς Αγώνες με βολή στα 10,72μ, που αποτελεί και φετινό ρεκόρ για τον 40χρονο αθλητή.

Στον ίδιο τελικό μετείχε και ο Μανώλης Στεφανουδάκης, ο οποίος κατετάγη στη 17η θέση με βολή στα 7.91μ.

Τη βολή πάνω από τα 17 μέτρα, όπως μας έχει συνηθίσει στις μεγάλες διοργανώσεις, δεν ήρθε για τη Μαρία Σταματουλά με αποτέλεσμα να βρεθεί εκτός μεταλλίων στην κορίνα κατηγορίας F31/32/51.

Η 40χρονη αθλήτρια, που είναι κάτοχος ενός χάλκινου μεταλλίου στη σφαίρα από τους Αγώνες του Πεκίνου το 2008, είχε καλύτερη βολή στα 10.72μ με αποτέλεσμα να περιοριστεί στην 6η θέση της τελικής κατάταξης

Εκτός δεκάδας και στις δύο ιστιοδρομίες, τόσο στα 2.4mR όσο και στα Sonar, έμειναν τα ελληνική σκάφη στην πρεμιέρα του Παραολυμπιακού τουρνουά που φιλοξενείται στο θαλάσσιο χώρο του Γουέιμουθ και Πόρτλαντ.

Στα 2.4mR, o Γιώργος Δεληκούρας ήταν 15ος στην πρώτη κούρσα, ενώ στη δεύτερη κατετάγη 11ος, ενώ όσον αφορά τα Sonar με τους Βασίλη Χριστοφόρου, Θεόδωρο Αλεξά και Αργύρη Νοτάρογλου ήταν 12ο στην πρώτη ιστιοδρομία και 10ο στη δεύτερη.

Εκτός τελικού στο αεροβόλο τουφέκι 10μ.-μεικτό R5 SH2, παρά την πολύ καλή εμφάνιση, έμειναν οι Ευάγγελος Κακοσαίος και Δώρα Μουτσίου.

Τα ελληνικα όπλα είχαν 596/600 σε έναν αγώνα όπου οι 10 πρώτοι σκοπευτές σημείωσαν το απόλυτο 600/600 ισοφαρίζοντας τόσο το παγκόσμιο ρεκόρ όσο και το ρεκόρ Παραολυμιακών Αγώνων.

Οι επιμέρους προσπάθειες του Κακοσαίου, ο οποίος κατετάγη 23ος, ήταν 99, 100, 98, 100, 100, 99, ενώ για την Μουτσίου που βρέθηκε μια θέση πιο κάτω στην τελική κατάταξη (24η) ήταν 100, 100, 97, 100, 100, 99.

Η Άννα Τζήκα δεν μπόρεσε να προκριθεί στον προημιτελικό του Ind. Recurve Standing στο πλαίσιο του Παραολυμπιακού τουρνουά.

Στο νοκ-άουτ αγώνα πρόκρισης των προκριματικών, η αθλήτρια από τη Δράμα ηττήθηκε 71-55 από την Νοτιοκορεάτισα Χούα Σουκ Λι και αποκλείστηκε από τη συνέχεια της διοργάνωσης.