Δευτέρα 8 Οκτωβρίου 2012

«Αφεντικό» στο Μιλάνο και με 10 η Ιντερ!

Χάρη σε γκολ του Σάμουελ μόλις στο 3ο λεπτό, η Ιντερ ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι του Μιλάνου, επικρατώντας της Μίλαν με 1-0 στο σημαντικότερο παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής στο καμπιονάτο.Με τη νίκη αυτή οι «νερατζούρι» έφτασαν τους 15 βαθμούς, δηλαδή τέσσερις λιγότερους από την Γιουβέντους. Όσο για τους «ροσονέρι» έχουν… κατρακυλήσει στην 11η θέση και αν συνεχίσουν έτσι θα πρέπει να δώσουν μάχη για να καταφέρουν να βγουν ακόμη και στην Ευρώπη. Πάντως διαμαρτύρονται έντονα για τις αποφάσεις του διαιτητή, ιδιαίτερα στο μη καταλογισμό του πέναλτι στον Ρομπίνιο.Να σημειωθεί ότι η νίκη της Ιντερ αποκτά ξεχωριστή σημασία καθώς έπαιξε για σχεδόν ένα ημίχρονο με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Ναγκατόμο στο 48ο.

Ο Κλαούντιο Μαρκίζιο με γκολ στο 85' χάρισε στην Γιουβέντους με 2-1 επί της Σιένα στο «Αρτέμιο Φράνκι», αποτέλεσμα που διατηρεί τη «μεγάλη κυρία» πρώτη και αήττητη στην εφετινή Serie A.
Στο 14' ο Αντρέα Πίρλο με υπέροχο φάουλ έβαλε τους «μπιανκονέρι» μπροστά στο σκορ. Όμως η Σιένα ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με κεφαλιά του Καλαϊό. Η Γιούβε «έστησε» πολιορκία στα καρέ της Σιένα στα τελευταία λεπτά και στο 85' ο Μαρκίζιο μετά από κόρνερ πέτυχε το νικητήριο γκολ με βολέ.

Η Νάπολι συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία και πανηγυρίζοντας την έκτη νίκη της σε επτά παιχνίδια έφτασε τους 19 βαθμούς, όσους δηλαδή έχει και η Γιουβέντους. Χαμσικ και Πάντεφ «χτύπησαν» μέσα σε διάστημα 15 λεπτών, οδηγώντας τους Ναπολιτάνους στο πολύτιμο 2-1 επί της Ουντινέζε.

Η Λάτσιο, πέρασε ένα ευχάριστο απόγευμα στο «Αντριάτικο» μιας και με δύο γκολ του Μίροσλαβ Κλόζε και ένα του Ερνάντεζ επικράτησε με 3-0 της Πεσκάρα.