Σάββατο 11 Αυγούστου 2012

Πρώτος τίτλος για τη Γιουβέντους

Η Γιουβέντους επικράτησε της Νάπολι στο σούπερ καπ της Ιταλίας με 4-2 σρην παράταση και κατέκτησε το πρώτο κύπελλο της χρονιάς.

Το σκορ άνοιξε η Νάπολι με τον συνήθη ύποπτο Έντισον Καβάνι στο 27’. Δέκα λεπτά αργότερα ο Ασαμόα με ένα πανέμορφο γκολ έφερε το ματς στα ίσα. Στο 41’ ο Πάντεφ έδωσε προβάδισμα για την ομάδα του όπου ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίκτες της Γιουβέντους πίεσαν και έφτασαν στην ισοφάριση στο 72’ όταν ο Βιντάλ ευστόχησε σε πέναλτι. Στο 84’ οι αριθμητική ισορροπία άλλαξε, καθώς αποβλήθηκε ο Πάντεφ επειδή έβρισε τον επόπτη. Στις καθυστερήσεις οι «παρτενοπέι» έμειναν με εννιά παίκτες λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ζουνίγκα.

Έτσι η Γιουβέντους είχε μεγάλο πλεονέκτημα στην παράταση, το οποίο εκμεταλλεύτηκε άμεσα. Στο 97’ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Μάτζιο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Βούτσινιτς σε μια υποδειγματική αντεπίθεση.

Οι παίκτες της Νάπολι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για τις αποφάσεις του διαιτητή και δεν παρευρέθηκαν στην απονομή.